Kayserispor Fenerbahçe Maçına Deplasman Yasağı

Süper Lig’in yeniden başlaması ile birlikte bize özgü saha dışı tartışmalar yine saha içinin önüne geçti bile ve Fenerbahçe taraftarına Kayserispor maçı için deplasman yasağı geldi. Karar Fenerbahçe camiasında büyük bir tepkiye neden olurken Fenerbahçe Spor kulübü Başkanı Ali Koç da bir basın toplantısı düzenleyerek bu kararı sert şekilde eleştirdi.

Lig Tartışmalarla Başladı

Türkiye’de hayat 6 Şubat Pazartesi tarihinden beri oldukça farklı yaşanıyordu. 6 Şubat Pazartesi, önce sabaha karşı Gaziantep merkezli ve Kandilli Rasathanesi verilerine göre büyüklüğü 7.7 olan çok şiddetli bir depremle uyandı Türkiye. Günün ilk saatlerinden itibaren depremin yıkıcı sonuçlarıyla yüzleşmeye başlayan Türkiye, dünyada bile eşine çok az rastlanan bir olay yaşadı ve ilk depremle hemen hemen aynı bölgede Kahramanmaraş merkezli Kandilli Rasathanesi verilerine göre 7.6 büyüklüğünde ikinci bir deprem meydana geldi. Ne yazık ki ilk depremin ardından hasar alan ama yıkılmayan binalar da ikinci depremle birlikte yerle bir oldu. Haliyle bu da felaketin boyutlarının katlanmasına neden oldu. Depremin hemen ardından Türkiye’nin her yerinden deprem bölgesine yardımlar gitmeye başlasa da gerçekten de afetin çok ama çok acı sonuçları oldu ülkemiz için. 50 binden fazla vatandaşımız ne yazık ki hayatını kaybetti, depremin doğrudan etkilediği 10 ilde 3 ay süre ile sınırlı olmak kaydı ile OHAL ilan edildi. Ve Türkiye Futbol Federasyonu da ligleri önce bir hafta, daha sonra da aldığı ikinci bir karar ile 2023 Şubat ayı sonuna kadar tatil etti.

Şubat ayının sonunda gelinmesiyle birlikte ülkede hayatın normale dönmesi çabaları kapsamında spor, sanat ve kültürel etkinlikler yeniden başladı ve Süper Lig de öncelikli olarak erteleme maçları ile start aldı. Lig yeniden başladı başlamasına ama konuşulan konular spor dünyasında yine saha içine ilişkin olmadı ve tribünler gündemin ana maddesini oluşturdu. Önce Fenerbahçe sonra da Beşiktaş maçlarında tribünlerden yükselen siyasi sloganlar sonrasın siyasiler olaya dahil oldu. Birlik ve beraberliğe en çok ihtiyaç duyulan böylesi günlerde tribünler ve siyasiler karşı karşıya geldi. Tansiyonu düşürmesi beklenen siyasiler de aynı sertlikte karşılık verince futbol ve saha içi konuşulmaz oldu.

Fenerbahçe

Fenerbahçe Taraftarına Yasak Geldi

Tribünlerden atılan sloganlar küfür içermediği için direkt olarak Türk Ceza Kanunu kapsamında değerlendirilmesi zordu ancak Fenerbahçe taraftarı halkı kin ve düşmanlığa sevk etmekle itham edildi. Yine de şimdiye kadar bu konuda başlatılmış kişiye özgü bir soruşturma bilindiği kadarıyla olmadı. Fakat Kayserispor valiliği, güvenliği gerekçe göstererek Kayserispor Fenerbahçe maçına rakip seyircinin, yani Fenerbahçe seyircisinin alınmayacağını açıkladı. Bu karar sonrasında Fenerbahçe cephesinden çok sert tepkiler yükselirken diğer takım taraftarları da bu tepkilere destek verdi ve Fenerbahçe’nin yanında yer aldı. Görünen o ki daha bu köprünün altından çok sular akacak.