Küçük Dev Adam: Halil Mutlu

Ülkemizi yıllarca her arenada gururlandıran, Olimpiyat oyunlarında rakiplerine sadece ikincilik mücadelesi yaptıran küçük dev adam; Halil Mutlu.

Halter sporu ülkemizde efsanevi sporcumuz Naim Süleymanoğlu ile popüler oldu aslında. Yarıştığı dönemde rekorları paramparça eden Naim Süleymanoğlu’nun efsane başarıları ve destansı yaşadmı Naim filmiyle sinemaya da aktarılmıştı. Naim Süleymanoğlu’nun bıraktığı bayrağı devrelan ve onun kadar başarılı şekilde taşıyan diğer haltercimiz ise Halil Mutlu oldu. Üç Olimpiyat şampiyonluğu bulunan sporcumuzun başarılarla dolu kariyerine yakından bakalım;

Halil Mutlu Efsanesi

Halil Mutlu kariyeri boyunca 3 kez Olimpiyat Şampiyonu, 5 kez Dünya Şampiyonu, 10 kez Avrupa Şampiyonu olmuş ve 20’den fazal dünya rekoruna imza atmıştır. Kendisi gibi üç Olimpiyat Şampiyonluğu bulunan Naim Süleymanoğlu’nun hemen ardından gelen Halil Mutlu, onun boşluğunu en iyi şekilde doldurdu. Kendi ağzından anlattığı bir hikayeyle de aslında Naim Süleymanoğlu’nun boşluğunu ne kadar iyi doldurduğunu anlatmış oldu;

”Çocuklarım sürekli Naim Süleymanoğlu ile tanışmak istiyorlardı. Televizyonda görünce tekrar başladılar baba ara çağır diye. Diyorum ki, ya geldi ya evimize tanıştınız. Yok o zaman küçüktük bir daha gelsin diyorlar. Yine bir gün reklamda görünce hadi baba ara telefonda konuşalım bari dediler. Artık kızdım, kızdım derken yani dedim oğlum bak Naim abiniz büyük sporcu. Yani üç defa olimpiyat şampiyonu olmuş, biz zaten onu kendimize örnek alarak bu noktalara geldik, büyük sporcu ama dedim, o adamdan bir tane de bu evde var dedim. Kendimi anlattım, ben de Olimpiyat Şampiyonu oldum dedim ama bize gelince baba şunu topla, baba su getir…”

Halil Mutlu, 1996 Atlanta, 2000 Sidney ve 2004 Atina Olimpiyatlarında altın madalya alan sporcumuz kariyeri boyunca 52, 54 ve 56 kiloda yarışmıştır.

Halil Mutlu

Hayatı

Milli sporcumuz 14 Temmuz 1973 Kırcaaeli’de dünyaya geldi. Üst üste kırdığı rekorlar nedeniyle kendisine Dinamo lakabı takılan rekortmen sporcumuz ülkemize 1989 yılının Aralık ayında iltica etti. Halter sporuna henüz 10 yaşındayken antrenörü İbrahim Elmalı sayesinde başlayan milli sporcumuz Bulgaristan’da yaşadığı dönemlerde spora 2 yıl ara vermek zorunda kalmıştı. Türkiye’ye geldikten sonra 19 yaşındayken İngiltere’de ilk şampiyonluğunu elde etti.

31 Ekim 2008 yılında halteri bırakan evli ve iki çocuk babası olan milli sporcu hayatına Ankara’da devam etmektedir.

Milli sporcumuz kariyeri boyunca toplamda 27 altın madalya kazanmış ve David Rigert’ten sonra en çok altın madalya alan halter sporcusu olmuştur. Dünya halter tarihinde kendi ağırlığının üç katını kaldıran dört halter sporcusundan biridir.

Seher Mutlu ile evli olan milli sporcunun aile hayatı da takdir toplamaktadır. Ülkemizin çok izlenen bir yarışma programına eşi ile birlikte katılan ve yarışmayı da kazanan Halil Mutlu, o yarışmadaki tavırları ile daha geniş kitlelerin sevgisini kazanmış ve sporcu kişiliğinin yanında sempatik tavırları ile de milyonların sevgilisi olmuştur.