Kylian Mbappe Gol Kralı Oldu

2022 Katar Dünya Kupası harika bir finalle geride kaldı; Arjantin ve Lionel Messi şampiyonluğu, Fransız yıldız Kylian Mbappe ise gol krallığını almayı başardı. Turnuva öncesinde zaten kupayı Arjantin, Fransa ya da Brezilya’dan birinin kazanacağı düşünülüyordu. Finalde Fransa ve Arjantin’in karşılaşması aslında tahminlerin ne kadar isabetli olduğunun bir bir göstergesi oldu. Hatta Brezilya sürpriz şekilde çeyrek finalde Hırvatistan’a mağlup olmasaydı yarı finalde de Arjantin Brezilya maçı yani Lionel Messi ve Neymar kapışması izleyecekti futbolseverler.

Kylian Mabeppe Finalde Hat Trick Yaptı

Fransa Arjantin finali sadece takımların kendi arasındaki rekabetten değil özellikle her iki takımın 10 numarası olan Lionel Messi ve Kylian Mbappe arasındaki bireysel rekabet sebebiyle de oldukça ilgi çekiciydi. Turnuva boyunca saha dışına ve saha içine dar sayısız tartışmaya tanık olduk. Turnuvanın kış aylarında düzenlenmesinden başlayarak Katar’da eşcinselliğin yasak olması, alkol yasağı, hakem performansları, takımların Katar’ı protestoları vs. Derken sayısız tartışmanın arasında bir de Cristiano Ronaldo mu Lionel Messi mi daha büyük tartışması vardı turnuva öncesinde ve sırasında. Özellikle de Arjantin’in ilk maçta Suudi Arabistan’a mağlup olması sonrasında Lionel Messi’ye dair çok ciddi eleştiriler vardı.

Gruplardaki maçlarında devamında Lionel Messi ve Arjantin performanslarını artırıp üst tura kalırken diğer tarafta da turnuvaya damga vuran bir Kylian Mbappe vardı. Portekizli yıldız Cristiano Ronaldo ise ilk 11’de forma bulamadı ilerleyen turlarda. Haliyle Cristiano Ronaldo mu Lionel Messi mi tartışması Kylian Mbappe ve Lionel Messi üzerinden sürdürülmeye başlandı. Çünkü Fransız yıldız Kylian Mabeppe büyül bir Cristiano Ronaldo hayranıydı dahası Kylian Mbappe ve Lionel Messi’nin Fransa ligi takımlarından PSG’de birlikte forma giymesi de hikayeye bambaşka bir pencere açıyordu. Bu ikilinin 2022 Dünya Kupası performansı da oldukça yardımcı oldu aslında spor kamuoyuna. Zira grup maçlarının ardından iki oyuncu da gol krallığı yarışında rakiplerinin önündeydi ve birbirleriyle yarışı hale gelmişlerdi. Futbol hatta spor kamuoyu artık tek bir şeyin hayalini kuruyordu; Fransa -Arjantin ya da başka bir deyişle Kylian Mbappe – Lionel Messi finali.

Kylian Mabeppe

Final Nefes Kesti

Katar 2022 Dünya Kupası Finali, son yılların en beğenilen finallerinden biri oldu hatta kimilerine göre bu final tüm zamanların en güzel Dünya Kupası finali oldu. İlk yarıyı Arjantin 2 0 önde kapatmış ve Lionel Messi de golünü atmıştı. İkinci yarıda ise roller değişti ve Kylian Mbappe şov başladı. Attığı iki golle maçı uzatmalara taşıdı Fransız yıldız. Uzatmalarda hem Lionel Messi hem de Kylian Mbappe birer gol daha bularak finali unutulmaz bir hale çevirmeyi başardılar ve izleyecenlere futbol resitali sunarken basına da arzu ettiği malzemeyi fazlasıyla verdiler. Penaltılara kalan maçı Arjantn kazanırken Lionel Messi, futbol kariyerinin artık son döneminde Dünya Kupası’nı kaldırmayı başardı. Kylian Mbappe ise tunuvanın gol kralı oldu.