Mete Gazoz: Gazoz Değil Efsane

Türkiye Mete Gazoz ismini 2020 Olimpiyatlarında okçuluk dalında ülkemize getirdiği altın madalyası ve sempatik tavırları ile tanıdı. Kendine has sevinç hareketi tüm ülke tarafından benimsenen ve taklit edilen başarılı okçumuz, Türk sporunun medarı iftiharı olan Mete Gazoz’u şimdi daha yakından tanıyalım;

Okçu Bir Aileden Geliyor

Mete Gazoz 8 Haziran 1999 tarihinde İstanbul’da dünyaya geldi. Annesinin adı Meral Gazoz, babasının adı ise Metin Gazoz’dur. Mete Gazoz’un babası Metin Gazoz, İstanbul Okçuluk ve Gençlik Spor Kulübü kurucusu ve aynı zamanda milli takım antrenörü. Yani Mete Gazoz zaten okçuluk sporu ile fazlasıyla ilgili bir aileden gelmekte ve onu tanımayanlar için 2020 Tokyo Olimpiyatlarındaki altını sürpriz olsa da aslında onu tanıyanlar ondan zaten böylesine bir başarıyı bekliyorlardı.

Milli okçu Mete Gazoz, Bakü’de düzenlenen ilk Avrupa Oyunları’nda ülkemizi temsil etti. Sıralama turunu 641 puanla 46. sırada tamamlayan başarılı sporcumuz o turnuvada ilk turda eşleştiği Ukraynalı rakibine kaybederek elenmişti.

Henüz çok genç olsa da kariyeri başarılara dolu olan Mete Gazoz, Nottingham’da düzenlenen 2016 Avrupa Okçuluk Şampiyonası’ndaki bireysel kategorisinde gümüş madalya kazanmış ve 17 yaşındayken katıldığı 2016 Yaz Olimpiyatları’na Türkiye kafilesindeki en genç sporcu olmuştur. Yani zaten 2020 Olimpiyat oyunları öncesinde de Mete Gazoz ismi okçuluk camiasında gayet iyi biliniyordu.

Mete Gazoz

Mete Gazoz ve Olimpiyat Altını

2020 Tokyo olimpiyatlarında klasik yay bireysel kategorisinde ülkemizi temsil eden Mete Gazoz, 29 Temmuz’da karşılaştığı Lüksemburglu Jeff Henckels’i ve Avustralyalı Ryan Tyack’ı mağlup ederek son 16 turuna yükselmişti. Son 16 turunda Avustralyalı Taylor Worth’u 7-1 mağlup eden milli okçu adını çeyrek finale yazdıran sporcular arasına girdi. Çeyrek final karşılaşmasında ABD’li rakibi Brady Ellison 7-3 mağlup eden Mete Gazoz yarı finalde mücadele etmeye hak kazandı. Mete Gazoz yarı finalde Japonya’dan T. Furukawa ile karşı karşıya geldi. Karşılaşmanın galibi 7-3 skorla Mete Gazoz oldu. Finalde ise İtalyan rakibi Mauro Nespoli karşısında başa baş geçen mücadeleden 6-4 galip ayrılan Mete Gazoz Olimpiyat Oyunları tarihine adını yazdırdı.

Bu büyük başarının ardından ülkemizde yılın sporcusu seçilen Mete Gazoz’un bu muazzam başarıları sonrasında ülkemizde okçuluk sporuna eğişim de ciddi derecede artmış durumda. Yaşının daha çok genç olması da düşünüldüğünde bir dönem halter ve güreşte elde ettiğimiz dominasyonun artık okçulukta da olmasını beklemek fazla hayalperest bir tavır değil artık. Tabii bu büyük başarıyı kutlarken milli sporcumuzun koçu Yusuf Göktuğ Ergin’in simini de anmak ve katkılarını da unutmamak gerekiyor elbette.

2021 Dünya Okçuluk Şampiyonası’nda karışık milli takımla bronz madalya kazanan Mete Gazoz, bireysel kategoride ise 4. oldu. 2022 Avrupa Okçuluk Şampiyonası’nda ise bronz madalya kazandı başarılı sporcumuz.

Kız kardeşi de kendisi gibi okçu olan Mete Gazoz, en büyük hayalinin kız kardeşi ile birlikte Olimpiyat Oyunları’na katılmak olduğunu belirtti.