Milli Takım Kadrosu: Letonya ve Galler Maçları

Türki A Milli Futbol Takımı Teknik Direktörü Stefan Kuntz’un Letonya ve Galler maçları için açıkladığı milli takım kadrosunu mercek altına aldık.

Milli Takım Kadrosu

Çok tartışılan bir isim olan Alman teknik adam Stefan Kuntz’un açıkladığı milli takım aday kadrosuna bakalım öncelikle;

Kaleci: Mert Günok, Muhammed Şengezer, Uğurcan Çakır.

Defans: Zeki Çelik, Abdülkerim Bardakcı, Cenk Özkacar, Çağlar Söyüncü, Merih Demiral, Ozan Kabak, Samet Akaydin, Eren Elmalı, Ferdi Kadıoğlu.

Orta saha: Hakan Çalhanoğlu, İsmail Yüksek, Orkun Kökçü, Salih Özcan, Salih Uçan, Cengiz Ünder, Kenan Karaman, Arda Güler, Barış Alper Yılmaz, İrfan Can Kahveci, Kerem Aktürkoğlu.

Forvet: Umut Bozok, Umut Nayir.

Eğer sakatlığı olmasaydı elbette ki forvetlerden biri muhakkak ki Enes Ünal olacaktı ancak Enes Ünal çok şanssız bir şekilde ciddi bir sakatlık yaşadı ve uzun süre yeşil sahalardan uzak kalacak başarılı golcü. Son iki yılda İspanya La Liga’da en formda forvetlerden biriydi Enes Ünal ve milli takımda da ilk 11’e yerleşmeyi başarmıştı. Sakatlanan oyuncu yerine Stefan Kuntz, milli takım kadrosuna Enes’in yerine Umut Nayır’ı dahil etti ki bu tercih de herkes tarafından anlaşılabilir bir tercihti. Çünkü Umut Nayır geride kalan 2022 – 2023 futbol sezonunun en başarılı forvetlerinden biriydi ligimizde.

Eğer mevki mevki bakarsak kale seçimi konusunda ve forvet konusunda Alman hocaya getirilebilecek bir eleştiri yok gibi görünüyor Letonya ve Galler maçları öncesinde. Stoper seçimleri konusunda Samet Akaydin’ın sadece Fenerbahçe forması giymesi sebebi ile milli takıma alındığı iddiasında bazı futbolseverler ama sonuçta çok çok büyük ihtimalle iki maçta da ilk 11’de görmeyeceğiz zaten Samet’i. Savunma konusunda en büyük eleştiriyi Galatasaray taraftarından Kazımcan Karataş’ı kadroya almadığı için aldı Alman hoca Stefan Kuntz.

Orta saha tercihlerinde de Kenan Karaman seçimi ile yine eleştiri konusu oldu Stefans Kuntz. Pek çok futbolsever sırf Almanya altyapılı olduğu için Kenan Karaman’ın milli takıma alındığı görüşünü paylaştı.

milli takım

Önce Letonya Sonra Galler

Türkiye A Milli Futbol Takımı, Avrupa Şampiyonası elemeleri maçlarında grubunun 3. karşılaşması için Letonya deplasmanında çıkacak sahaya. Grubunun ilk maçında Ermenistan’ı deplasmanda yenen temsilcimiz grubunun ikinci maçında ise Türkiye’de çok kötü bir oyunun sonunda Hırvatistan‘a mağlup olmuş ve skordan çok oynadığı kötü oyun sebebi ile Stefan Kuntz ve takım çok ağır eleştiriler almıştı.

Yarın akşam milli takımımızı ağırlayacak olan Letonya, grubun en zayıf takımı olarak görülüyor. Türkiye Letonya deplasmanına mutlak favori olarak çıkacak. Letonya ile yarın akşam karşılaşacak olan milli takım sonrasında yurda dönecek ve bu kez kendi sahasında grubun güçlü takımlarından Galler ile karşı karşıya gelecek. Türki A Milli Futbol Takımı’nın hedefi iki maçta 6 puan alarak grupta iddialı duruma gelmek.