NBA Finalinde Seri Eşitlendi

NBA play off final mücadelesinde serinin ikinci maçınca Denver Nuggets’ın sahasında karşı karşıya geldi. İlk maçı kazanan Denver Nuggets, sahasında oynadığı ikinci maçta bu kez mağlup oldu ve seride durum 1 – 1’e geldi. Miami Heat, Türkiye saati ile sabaha karşı oynanan maçta Denver Nuggets’ı 108 – 111 mağlup etmeyi başardı ve seriyi eşitledi. Seride 3. maç Miami Heat’in sahasında Türkiye saati ile 7 Haziran sabahında oynanacak.

NBA

NBA Final Serisi Miami’ye Taşınıyor

NBA final serisi de tüm play off serisi gibi 7 maç üzerinden oynanıyor. Serilerde normal sezonda galibiyet yüzdesi daha iyi olan taraf ev sahibi avantajına sahip oluyor. Denver Nuggets normal sezonu zaten en iyi galibiyet yüzdesi ile bitiren takım olduğundan kiminle eşleşirse eşleşsin her zaman saha avantajına sahip olacaktı. Play off konferans finalinde Los Angeles Lakers‘ı süpüren Denver Nuggets takımı finalin de favorisi olarak gösteriliyor. Saha avantajına da sahip olan takım ilk maçı da kazanmıştı ama ikinci maçı verince işler bir anda değişti.

Miami Heat takımı ise konferans finalinde Boston Celtics ile eşleşmişti. Seride ilk 3 maçı kazanan Miami Heat’ın Boston Celtics’i süpürmesi, bekleniyordu. NBA’de bir play off eşleşmesinde bir takımın rakibine maç vermeden seriyi 4 – 0 bitirmesi süpürmek olarak adlandırılıyor. Ancak Miami Heat, Boston Celtics’i süpüremedi ve Boston Celtics bu seriyi buradan döndürüp 3 – 3’e getirmeyi başardı. Ne var ki son maçta Miami Heat rakibini deplasmanda 103 84 yenmeyi başardı ve seriyi 4 – 3 kazanarak NBA finaline yükseldi ve Denver Nuggets’ın rakibi oldu.

Finalde karşı karşıya gelen iki takımın mücadelesinde ilk iki maç Denver Nuggets’ın, sonraki iki maç ise Miami Heat’ın sahasında oynanacak. Seri 4 – 0 olarak bitmezse 5. maç Denver’ın, 6. maç Miami’nin ve serinin 3 – 3’e gelmesi halinde ise 7. maç yine Denver’ın sahasında oynanacak. Denver Nuggets sahasındaki ilk maçı almıştı ama bu sabaha karşı oynanan ikinci maçı kaybedince seri 3. maç için Miami’nin sahasına taşınıyor.

Nikola Jokic Yetmedi

Miami Heat, deplasmanda Boston Celtics’i deplasmanda 111 – 108 yendi. Denver Nuggets’ın yıldız pivotu Nikola Jokic, maçı 41 sayı, 11 ribaunt ve 4 asistle tamamladı. Miami Heat bu maçta Nikola Jokic’e karşı çok farklı bir strateji izledi ve bu istatistiklere de yansıdı. Genelde çift haneli sayılarla asist yapan yıldız pivot bu maçta sadece 4 asistte kaldı. Çünkü Miami Heat, Jokic’i savunmak yerine top ona geldiğinde pas yollarını kapatmayı tercih etti. Bu noktada Jokic’i bireysel oynamaya mecbur bırakan Miami Heat, rakibinin çok önemli bir hücum opsiyonunu çok basit bir savunma hamlesi ile saf dışı bırakmayı başardı.