Omuz Omuza Dayanışma

Ülkemizin 6 şubat 2023 tarihinde üst üste yaşadığı iki büyük depremin yaralarını sarabilmek için çalışmalar tüm hızıyla devam ediyor. Bu kapsamda futbolun tüm paydaşları da depremzedelere yardım için Omuz Omuza gecesinde bir araya gelerek yardım topladı.

Omuz Omuza İçin Herkes Oradaydı

Omzu Omuza gecesinin sunuculuğunu Hull City kulübü ve TV 8 kanalının sahibi Acun Ilıcalı üstlendi. Süper Lig kulüpleri başkanlarının, futbolcularının, milli takım yetkililerinin katıldığı gecede yok yoktu. Türkiye Futbol Federasyonu Başkanı Mehmet Büyükekşi de gece yer aldı. Galatasaray Spor Kulübü Başkanı Dursun Aydın Özbek, Fenerbahçe Spor Kulübü Başkanı Ali Koç, Beşiktaş Spor Kulübü Başkanı Ahmet Nur Çebi, Trabzonspor Kulübü Başkanı Ahmet Ağaolu da bizzat gecede yer alıp yan yana oturdular. Telefonla Türkiye’nin her yerinden yardım toplayan kulüp başkanları aynı zamanda birlik ve beraberlik mesajı da verdiler.

Türkiye Futbol Federasyonu A Milli Takım sorumlusu Hamit Altıntop da gecede Türkiye A Milli Takımı’nın eski teknik direktörleri Fatih Terim, Mustafa Denizli ve Şenol Güneş ile birlikte yan yana oturarak yer aldı. Ayrıca Trabzonspor teknik direktörü Abdullah Avcı ve Demir Grup Sivasspor hocası Rıza Çalımbay da yine geceye katılanlar arasındaydı.

Deprem günü Hatay’da olup da depremi bizzat yaşayan, sonrasında ise deprem bölgesine yardım için canla başla çalışıp da adeta Hatay kentinin simgesi olan iki eski milli futbolcu Gökhan Zan ve Volkan Demirel de geceye yan yana katılanlardandı. Üç büyük kulübün Türk kaptanları olarak Galatasaray’dan Kerem Aktürkoğlu, Beşiktaş’tan Cenk Tosun ve Fenerbahçe’den de kaleci Altay Bayındır gecede yan yana oturup telefonla ülkenin her yerinden yardım topladılar.

Ayrıca geceye katılanlar arasında sürpriz bir isim de vardı. 2022 Katar Dünya Kupası gol kralı olan Paris Saint Germain’in Fransız yıldızı Kylian Mbappe de geceye telekonferansla katıldı ve desteklerini sundu. Konuşmasını Fransızca yapan genç yıldız; “Bu yaşananlar büyük bir trajedi. Hayal gücümüzün yetmeyeceği kadar büyük bir olaydı. Türkiye’nin neler çektiğini tahmin edemiyorum. Bu projenin bir parçası olduğum için gurur duyuyorum. Çocukların hayalleri benim için çok önemlidir. Elimde olan tüm imkanları onlara yardımcı olabilmek için kullanacağım. Türkiye için her şey çok daha iyi olacak.” şeklinde konuştu.

omuz omuza

Rekor Yardım Toplandı

Gençlik ve Spor Bakanı Mehmet Muharrem Kasapoğlu da programın başında telefonla katıldı ve özellikle dört büyük kulübün sergilediği dayanışma ve dostluk örneğine vurgu yaptı. Gecenin sonunda yaklaşık olarak 900 milyon TL maddi yardım toplandı. Toplanan bu para depremden direkt olarak zarar gören 10 kentteki depremzedelerin başta barınma ve hijyen olmak üzere çeşitli ihtiyaçları için kullanılacak. Bu vesileyle biz de bir kez daha Tüm Türkiye’ye geçmiş olsun diyor, spor camiasındaki bu birlik ve beraberliğin devamlılığını diliyoruz.