Şampiyonlar Ligi Gecenin Sonuçları

Uefa Şampiyonlar Ligi grup maçlarının son haftasında ilk gece geride kaldı. Zaten pek çok grupta üst tura çıkacak takımlar belli olmuştu ancak grup liderleri ve üçüncüler dün geceki skorlardan sonra netleşti. Gecenin en dikkat çeken maçında Igor Tudor’un çalıştırdığı Olimpik Marsilya 1 0 öne geçmesine rağmen skoru koruyamayarak UEFA Şampiyonlar Ligi ,le birlikte UEFA Avrupa Ligi’ne de dramatik şekilde veda etti.

Şampiyonlar Ligi Skorları

Porto – Atletico Madrid: Porto zaten maç öncesinde de favori görülüyordu. Hata yapmayıp kazanması halinde grup lideri olacak olan Porto takımı bu fırsatı kaçırmadı ve rakibini 2 1 ile geçerek grubu lider bitirdi. Bu maç Porto için olduğu kadar A. Madrid için de önemliydi ama İspanyol takımı mağlubiyetten kurtulamayınca grubu sonuncu tamamlayarak UEFA Avrupa Ligi şansını da yitirdi.

Leverkusen – Club Brugge: Grupta üst tura yükselenler belli olsa da UEFA Avrupa Ligi’ne gidecek ve grubun lideri olacak takımlar belli değildi. Porto hata yapmayarak liderliği alırken Club Brugge deplasmanda rakibini yenemedi ve 2. oldu. Leverkusen ise 0 0’lık bu beraberlikle grupta 3. olarak UEFA Avrupa Ligi’ne gitti.

Beyern Münih – Inter: Bayern Münih ve Inter zaten gruptan çıkmayı garantilemişlerdi hatta Bayern zaten liderliği de garantilemişti. Buna rağmen bu maçı da boş geçmedi Alman takımı ve Inter’i İtalya’ya 2 0 ile gönderdi.

Viktiroia Plzen – Barcelona: Grup zayıf takımı V. Plzen prestij maçında Barcelona’ya çok fazla direnemedi ve maçı 2 4 kaybetti. İki takım için de formalite niteliğinde olan maç zevkli bir mücadeleye sahne olurken Barcelona maçın sonucundan bağımsız olarak zaten UEFA Avrupa Ligi’ne katılmayı garantilemişti.

Liverpool – Napoli: Maç öncesi iki takım da gruptan çıkmayı garantilemişti yine de Liverpool ilk maçtaki kötü skorun rövanşını almak ve lider olmak için şartları zorladı ama sadece 2 gol atabildi ve bu da liderlik için yetmedi. Maçı Liverpool 2 0 kazandı.

Rangers – Ajax: Grubun zayıf takımı Rangers son bir umutla çıktığı 6. maçta da puanla tanışamadı ve grubu 0 çekerek bitirdi. Maçı Ajax 3 1 kazandı.

Şampiyonlar Ligi

Sonunda Düğüm Çözüldü

D grup UEFA Şampiyonlar Ligi’nin en karmaşık grubuydu. 6. maç öncesinde 6 puanla grubun sonuncusu olan Marsilya takımının grubu lider bitirme şansı varken grup lideri olan 8 puanlı Tottenham’ın da gruptan çıkamama ihtimali vardı. Ama Marsilya, 1 0 öne geçmesine rağmen bu şansı kullanamadı ve maçı 2 1 kaybederek grubun son sırasında kaldı. Grubun diğer maçında olanlar da bu maçtakinden pek farklı değildi. Sporting Lizbon takımı büyük bir fırsatı tepti ve kendi evinde Alman takımı E. Frankfurt‘a tıpkı Marsilya gibi 1 0 öne geçtiği maçta 2 1 mağlup olarak UEFA Şampiyonlar Ligi’ne veda etti ve grupta 3. oldu.