Selim Soydan Ateş Püskürdü

Türkiye Futbol Federasyonu eski yöneticisi Selim Soydan, Türkiye A Milli Futbol Takımı’nın önce Lüksemburg ile berabere kalıp sonra da Faroe Adaları’na kaybetmesinin ardından başlayan tartışmalara yeni bir soluk getirdi. Türkiye A Milli Futbol Takımı Sorumlusu Hamit Altıntop hakkında çok ağır ithamlarda bulunan Selim Soydan tabiri caizse açtı ağzını yumdur gözünü.

Hamit Altıntop Stefan Kuntz’a Sahip Çıkmıştı

Türkiye A Milli Futbol Takımı’nın Uluslar C Ligi’ grup maçlarından önce Lüksemburg ile berabere kalıp da sonrasında ise Faroe Adaları maçını kaybetmesinin ardından hem oyuncu grubuna hem teknik ekibe hem de Türkiye Futbol Federasyonu’na yönelik çok ciddi bir eleştiri silsilesi başlamıştı. Faroe Adaları tarihinin en büyük galibiyet olan 2 1’lik skorun ardından pek çok futbol yorumcusu Alman teknik adam Stefan Kuntz’un istifa etmesi gerektiğini söylemiş ve hatta bazıları daha ileri giderek oradan Türkiye’ye geri dönmemesi gerektiğini bile iddia etmişti.

Maçtan sonraki basın toplantısında Stefan Kuntz, kendisine yöneltilen istifa sorularına karşılık istifa etmeyi düşünmediğini söyledi. Sonrasında Türkiye A Milli Futbol Takımı Sorumlusu Hamit Altıntop da kameraların karşısına geçti ve takımın başına geçirilmesinde ciddi katkısı olan Stefan Kuntz’u savunarak istifanın çözüm olmadığını söyledi. Hamit Altıntop konuşması sırasında takımdaki oyunculara da eleştiriler getirdi. Hamit Altıntop’un sözlerinden sonra eleştiri okları bir anda Hamit Altıntop’a döndü. Hamit Altıntop’un da tıpkı Alman teknik adam gibi istifası istenirken en sert eleştiri ise Türkiye Futbol Federasyonu eski yöneticisi Selim Soydan’dan geldi.

Selim Soydan

Selim Soydan Çok Ağır İthamlarda Bulundu

Hamit Altıntop öncesinde Türkiye Futbol Federasyonu’nda bugün Hamit Altıntop’un üstlendiği göreve benzer bir görevi üstlenen, dolayısıyla da Hamit Altıntop’un selefi konumunda olan Selim Soydan, Hamit Altıntop’a şu sözlerle yüklendir;

“Hamit kardeşimi iyi tanırım, aynı yönetim kurulunda yer aldık. Biz 2020 Avrupa Şampiyonası’na giderken, o Şenol Güneş’in ve yönetimin arkasından kuyu kazmakla meşguldü. Gördüğüm kadarıyla kazma kürek işleri umduğu kadar iyi gitmemiş.

Fransa’yı 2-0, Rusya’yı 3-2, Hollanda’yı 4-2, Norveç’i 3-0 yenmiş; Hırvatistan ve Almanya ile 3-3 berabere kalmış bir Milli Takım bıraktık biz Şenol Güneş’le beraber. Şimdi bu başarılar 2 sene önce kazanılmamış gibi davranıp, “Enkaz devraldık” edebiyatı yapıyorlar.

Biz 2022 Dünya Kupası elemelerinde birkaç kötü sonucun ardından bedel ödemekten kaçmadık ve görevi bıraktık. Şimdi sorarım size; şu rezil tabloyu yaratanlar hiç bedel ödemeyecekler mi?” 

Selim Soydan’ın sözlerinden anlaşıldığı kadarıyla Selim Soydan, Hamit Altıntop’u Şenol Güneş’i göndermekle itham etti ve bu sayede kendi istediği teknik adam olan Alman Stefan Kuntz’u takımın başına getirebildi. Diğer yorumcular ve otoriteler gibi Selim Soydan da mevcut başarısızlık için mutlaka bir bedel ödenmesi gerektiğinden bahsederek teknik adam Stefan Kuntz’un istifa etmesi gerektiğini belirtti.