Süper Lig Devam Edecek

Bilindiği üzere Süper Lig, yaşanan büyük ve yıkıcı depremin ardından önce bir hafta, sonrasında ise mart başına kadar tatil edildi. Türkiye 6 Şubat Pazartesi günü önce sabaha karşı merkez üssü Gaziantep olan 7.7 sonra ise öğlen saatlerinde merkez üssü Kahramanmaraş olan 7.6 büyüklüğündeki iki büyük depremle sarsıldı, her iki deprem de pek çok ilde şiddetli şekilde hissedilirken tam 10 ilde yıkıcı sonuçları oldu.

10 İlde OHAL Kararı Alındı

Büyük afetin ardından depremden zarar gören 10 ilde 3 ay süre ile sınırlı olmak kaydı ile OHAL ilan edildi. Resmi Gazete’de yayımlanan TBMM kararına göre;

Anayasa’nın 119’uncu maddesi ile 2935 sayılı Olağanüstü Hal Kanunu’nun 3’üncü maddesinin birinci fıkrasının (a) bendine göre ardından Adana, Adıyaman, Diyarbakır, Gaziantep, Hatay, Kahramanmaraş, Kilis, Malatya, Osmaniye ve Şanlıurfa illerinde 08.02.2023 Çarşamba günü saat 01.00’den itibaren üç ay süreyle olağanüstü hal ilan edilmesine ilişkin 08.02.2023 tarihli ve 6785 sayılı Cumhurbaşkanı Kararı, Türkiye Büyük Millet Meclisi Genel Kurulunun 09.02.2023 tarihli 61’inci Birleşiminde onaylanmıştır. 

Bu karar doğrultusunda OHAL kapsamındaki kararname ile hırsızlık ve yağma suçlarında gözaltı süresi, yakalama anından itibaren 4 günü geçemeyecek, Cumhuriyet savcısı gözaltı süresini 3 gün uzatabilecek.

Bilindiği üzere ne yazık ki deprem sonrasında deprem bölgesinde bazı yağma iddiaları olmuştu. Sosyal medyaya yansıyan görüntülerde sıklıkla başka uyruklu olduğu görülen bazı kişilerin yağma yaparken yakalandığı ve civardaki halk tarafından bu kişilere sert şekilde müdahale edildiği görülmüştü. OHAL kararının bu tip olayları azaltması beklenmekte. Zaten polisin ardından Türk askeri de bu tarz olaylara müdahale etmek ve arama kurtarma çalışmalarına destek vermek için sahaya inmiş durumda.

Yaşanan iki yıkıcı depremin ardından Türkiye Futbol Federasyonu da vakit kaybetmeden bir açıklama yapmış ve liglerin bir hafta süre ile ertelendiğini duyurmuştu. Ancak saatler geçtikçe depremin daha doğrusu depremlerin etkisinin ne yazık ki tahmin edilenden de daha büyük olduğu ortaya çıktı. İki büyük deprem on binlerce binayı yerle bir etti ve ne yazık ki kaybedilen canların sayısı da on binlerle ifade ediliyor. Bu gelişmeler üzerine Türkiye Futbol Federasyonu ikinci bir karar aldı ve ligleri mart ayının başına kadar tatil ettiğini duyurdu.

Süper lig

Süper Lig Tamamlanacak

Yaşanan olayların ardından elbette ki kısa vadede kimsenin futbol düşünecek hali yok. Zaten bir hafta öncesine kadar şampiyonluk yarışında olan takımlar da şu an birlikte hareket etmekte ve deprem bölgesinin ihtiyaçlarını karşılayabilmek için yardım kampanyalarını organize etmekte. Bununla birlikte bir gerçek var ki hayat normalde dönmek zorunda ve dönecek de. Haliyle ligler de oynanacak. Liglerin bu sene iptal edilmesi ya da mevcut haliyle tescil edilmesi fikirleri öne sürülmüş olsa da bu fikirler kabul görmedi ve ligler de normale dönülmesinin bir parçası olarak görüldüğünden liglerin oynatılmasına karar verildi.