Süper Lig Hafta Sonu Programı Değişti

Türkiye Futbol Federasyonu Avrupa kupalarında yer alan takımlarımızın play off maçları için Süper Lig hafta sonu programını değiştirdi. Galatasaray, Fenerbahçe, Beşiktaş ve Adana Demirspor’un bu hafta sonu ligde oynayacakları maçlar ileri bir tarihe ertelendi. Türkiye Futbol Federasyonu’nun bu kararı Avrupa kupalarında mücadele eden takımlarımızın tarafından takdirle karşılanırken teklifin kulüplerden gitmediği öğrenildi.

Belçika Ve Hollanda’da Da Hafta Sonu Programı Değişti

Türkiye Futbol Federasyonu bu kararı, kulüplerin talebi olmadan resen aldı ancak kulüplerin de bu karardan son derece memnun oldukları öğrenildi. Türkiye Futbol Federasyonu’nun bu kararı almasında iki faktör etkili oldu. İlki Uefa ülke puanımızın kritik bir noktada olması. Bilindiği gibi bu sezon Avrupa kupalarına katılan dört takımımız da kendi turnuvalarına 2. ön eleme turundan başlamak zorunda kaldılar. Daha önceleri lig şampiyonumuz direkt olarak Uefa Şampiyonlar Ligi grup aşamasına kalırken bu sene sıralamada 12.liğe kadar düşmemiz nedeni ile şampiyonumuz bile 2ç ön eleme turundan başlamak zorunda kaldı Uefa Şampiyonlar Ligi’ne.

Uefa Avrupa Ligi’nde her sene en az iki takımımızla yer alırken bu sene bu turnuvaya hiçbir takımımız katılamadı ve diğer üç takımımızın hepsi Uefa Avrupa Konferans Ligi’ne üstelik de yine 2. ön eleme turundan katılabildi. Bu sebeple bu sene alacağımız puanlar çok önemli ki şu anda dört takımımız da play off turuna kalma başarısı gösterdi.

Uefa ülke puanı sıralamasında 8. sırada yer alan Belçika’da da hafta sonu programı değişti ki Belçika bizim direkt rakiplerimizden biri bu sıralamada. Dahası Belçika temsilcisi Genk takımı da Uefa Avrupa Konferans Ligi play off turunda temsilcimiz Adana Demirspor’un rakibi oldu. Sadece bu perspektiften bakınca ile Adana Demirspor’un maçını ertelemek Genk karşısında yardımcı olacaktı Adana Demirspor’a anacak Adana Demirspor bu hafta Beşiktaş ile oynayacağı için direkt olarak Beşiktaş’ın maçı da ertelenmiş olacaktı.

Hafta sonu programı değişen bir başka lig ise Hollanda ligi oldu ki Fenerbahçe de Hollanda temsilcisi Twente ile eşleşmişti Uefa Avrupa Konferans ligi play off turunda. Bu sebeple Fenerbahçe’nin de maçının ertelenmesi Hollandalı takımı Twente’ye sağlanan avantajın aynısını Fenerbahçe’ye sağlamak olacaktı. Dolayısı ile Türkiye Futbol Federasyonu bu üç temsilcimizin maçlarını ererlerken Avrupa kupalarında ülkemizi temsil eden bir diğer kulübümüz Galatasaray’ın da maçını erteledi.

play off hafta sonu programı

Play off Programı

Galatasaray takımı, yarın akşam Norveç’te Molde ile play off turunun ilk maçını oynayacak. Suni çimde oynanacak olan maç, Molde’nin de sezonu nisan ayında açıyor olması sebebi ile biraz zorlu geçecek Galatasaray için. Sonrasında hafta sonu programı değiştiği için ligde maça çıkmayacak olan sarı kırmızılı ekip 29 Ağustos’ta bu maçın rövanşının oynacak.

Fenerbahçe, Beşiktaş ve Adana Demirspor ise 24 Ağustos’ta play off ilk maçlarını oynadıktan sonra 31 Ağustos’ta da bu maçların rövanş karşılaşmalarına çıkacaklar.