Tete Resmen Galasaray’da

Uefa Şampiyonlar Ligi 3. tur ilk maçında 3 – 0’lık galibiyetle taraftarını güldüren Cimbom Tete transferini de bitirerek bir hediye daha verdi taraftarlarına. Brezilyalı sağ açık Tete, artık resmen Galatasaray’ın oyuncusu oldu. Bir ara Fenerbahçe’nin de istediği Brezilyalı star transfer çalımı olarak yorumlanıyor taraftarlar arasında.

Galatasaray takımı Tete için KAP’a bildirimde de bulundu ve transferi resmen duyurdu. Sarı kırmızılı takım tarafından yapılan açıklama şöyleydi;

”Profesyonel futbolcu Mateus Cardoso Lemos Martins ile 4+1 sezon opsiyonlu olmak üzere transferi konusunda anlaşmaya varılmış olup her bir sezon için net 2.800.000 euro garanti ücret ile toplam 3.100.000 euro net imza ücreti ödenecektir.”

Tete: ”Çok Mutluyum”

Resmi sözleşmeye imza atan Galatasaray’ın yeni transferi Brezilyalı kanat oyuncusu ilk röportajını da kulübün resmi televizyon kanalı GS TV’ye verdi. Mutluluğunu şu sözlerle dile getirdi Brezilyalı kanat oyuncusu;

Burada olduğum için çok mutluyum. Muhteşem taraftarı olan büyük bir kulüp. Umarım her şey yolunda gider. Teklif aldığımda çok mutlu oldum. Menajerimle konuştum, Türkiye’de futbol oynamak isteyeceğim bir kulüp olduğunu söyledi. Galatasaray’ın tarihi hakkında bilgilere sahibim. Şampiyon takıma gelmiş olmak harika bir duygu. Sahaya çıkmak için sabırsızlanıyorum. Gollerimle ve asistlerimde katkı sunmak istiyorum. Şampiyonlar Ligi’nde de mücadele veriyoruz. En iyi performanslarımı burada sergilemeyi amaçlıyorum.”

Bu transfer Galatasaray taraftarınca da büyük memnuniyetle karşılandı. Brezilyalı yıldız kanat oyuncusu Tete henüz 23 yaşında ve oyuncunun güncel piyasa değerinin 20 milyon avro civarı olduğu düşünülüyor ve Galatasaray takımı bu oyuncuyu bonservis bedeli ödemeden aldı. Diğer yandan bu transferle birlikte İtalyan yıldız N. Zaniolo ile yolların ayrılmasına artık kesin gözüyle bakılıyor. Geçen sezonun devre arasında 15 milyon avro bonservis bedeli ile transfer edilen İtalyan yıldızın sözleşmesinde 35 milyon avroya serbest kalma maddesi bulunuyor. Ayrıca Galatasaray yıldız oyuncunun satışından ele edeceği karın %20’sini Roma kulübüne verecek. Galatasaray’ın İtalyan yıldızdan net 10 milyon avro kar etmesi bekleniyor.

Tete

Transferde Pürüz Çıkabilir

Brezilyalı oyuncunun transferi Fenerbahçe’de de konuşulmuştu ve iddialara göre Fenerbahçe oyuncuya teklif de sundu ancak bu noktada farklı iddia ve yorumlar var. Fenerbahçe cephesi oyuncuyu kendilerinin istemediğini, bu transferde bazı riskler gördüklerini ve bu riskleri almamayı tercih ettiklerini, oyuncu ile ilgilerini kestiklerini ve bu sebeple de oyuncu ile ilgilenmiyoruz bildirisini yayımladıklarını iddia ediyor. Buna karşılık Galatasaray taraftarları ise bu transferin de tıpkı Zaha transferi gibi bir transfer çalımı olduğu iddiasında.

Tete ile Ukrayna kulübü Shakhtar Donetsk arasında bir anlaşmazlık olduğu ise gerçek. Oyuncunun sözleşmesini haksız yere feshettiği iddiasında olan Ukrayna kulübü olayı FIFA’ya taşımış durumda. Oyuncunun FIFA’da dosyasının olması sebebi ile Galatasaray oyuncuya lisans alamayacak. Ancak geçici lisans ile sarı kırmızılı takım yeni transferini oynatabilecek.