Trabzonspor İçin Tek Yüreğiz

Bu gece tüm Türkiye bir kez daha Trabzonspor takımı için tek yürek olacak ve temsilcimiz Basel deplasmanında tur arayacak. Bu gece Uefa Konferans Ligi’nde play off maçlarının rövanş karşılaşmaları oynanacak. Trabzonspor da ilk maçta 1 0 yendiği Basel ile bu kez deplasmanda karşı karşıya gelecek. Her türlü beraberlikte temsilcimiz tur atlarken bir farklı mağlubiyetler halinde ise maç uzayacak. Basel maçı 2 farklı kazanırsa tur atlayacak ve temsilcimiz için 2022 2023 futbol sezonunda Avrupa macerası son bulmuş olacak.

Deplasman Golü Kuralı Yok

İlk maçı Trabzonspor takımı 1 0 kazandığı için ikinci maçta tek farklı mağlubiyetin maçı uzatacağından bahsettik. Bazı futbolseverlerin kafası bu noktada karışıyor olabilir zira 1 0’lık bir Basel galibiyetinde maçın uzaması elbette herkesçe anlaşılabilir bir durum ama 2 1’lik bir Basel galibiyetinde deplasmanda gol atan Trabzonspor’un averaj eşitliğinde tur atlaması gerektiğini düşünmek son derece normal, ne var ki bu kural yani deplasman golü kuralı mazide kaldı.

Deplasman golü kuralı uygulandığı yıllar boyunca hep tartışma konusu olmuş bir kuraldı. Basitçe açıklamak gerekirse iki maç üzerinden oynanan eleme maçlarında tarafların iki maç sonunda averajları eşit olursa deplasmanda fazla gol atan takım tur atlıyordu. Örneğin maçlardan biri 0 0 diğeri ise 1 1 bittiğinde 1 1 biten maçı deplasmanda oynayan takım tur atlamış sayılıyordu. Bu kural ilk olarak 1965 yılında uygulanmaya başlanmıştı ve amaç da futbolu daha zevkli hale getirmekti aslında. Yani hedeflenen şey deplasman takımlarını cesaretlendirmek ve böylece daha zevkli maçlar oynanmasını sağlamaktı ama son yıllarda bu kuralı amacının tam aksi sahnelere neden olmaya başlamıştı.

Çok tartışılan deplasman golü kuralı 2021 yazında kaldırıldı ve 2021 2022 futbol sezonunda bu kural uygulanmadı ve bu sene deplasman golü kuralının olmadığı ikinci sezonu yaşıyoruz. Haliyle yeni bir uygulama olduğundan bazı futbolseverlerin kafası biraz karışabiliyor. Sonuç olarak bu akşam deplasman golü kuralı yok ve her türlü 1 farklı mağlubiyette maç uzayacak.

Trabzonspor

Tüm Ülke Bu Gece Trabzonspor Taraftarı

Ülkemizin yaşadığı büyük deprem felaketi sonrasında Süper Lig ile birlikte alt liglerin tamamı tatil edilmişti. İlk etapta 1 hafta boyunca tatil edilen ligler daha sonra ikinci bir kararla 2023 Mart başına kadar durduruldu. Bu süreçte Türk takımlarından sadece Trabzonspor bir resmi maça çıktı ki o da geçen hafta oynadığı ve 1 0 kazandığı Basel karşılaşmasıydı. Hatırlanacağı üzere bu maçta tüm ülke adeta tek yürek olmuş ve depremin acıları bir nebze olsun Trabzonspor galibiyeti ile sarılmıştı. Trabzonspor tribünlerinde ülkemizin her takımının taraftarını, formalarını, bayrağını görmek mümkündü. Bu geceki maç öncesinde de ülkemizde aynı futbol atmosferi hakim. Bu gece herkes Trabzon için tek yürek olup temsilcimizin tur atlamasını bekleyecek.