TÜRKİYE BUZ TIRMANIŞ ŞAMPİYONASI ERZURUM’DA

Türkiye Dağcılık Federasyonu tarafından bu sene ikincisi düzenlenen Türkiye Buz Tırmanış Şampiyonası Erzurum’da gerçekleştirildi. Yeni tip Korona virüs salgını sebebiyle 25 sporcunun katıldığı Şampiyona nefes kesen yarışmalara sahne oldu.

İlk kez 2020 yılında Erzurum’da düzenlenen Türkiye Buz Tırmanış Şampiyonası’nın geçtiğimiz hafta sonu ikincisi tekrar aynı şehirde yapıldı. 20 Şubat 2021 Cumartesi günü düzenlenen turnuvaya korona virüs salgını tedbirleriyle 10 bölgeden sadece 25 sporcunun katılmasına izin verildi. Şampiyonaya katılan yarışmacılar bu sene lider ve hız kategorisinde hünerlerini sergiledi.

Erzurum’daki çeşitli kurumlarının iş birliği ile şehrin kayak merkezi haline gelen Palandöken Dağı’nda 20 metre yüksekliğe ve 150 metre genişliğe sahip Palandöken Yapay Buz Parkı inşa edildi. Palandöken Yapay Buz Parkı, buz tırmanışı yapan sporcular için önemli bir yer haline geldi.

Palandöken Dağı’nda gerçekleştirilen 2021 Türkiye Buz Tırmanış Şampiyonası 20 Şubat Cumartesi günü sabah saat 10.00’da başlayarak, turnuvayı takip eden izleyenler için nefes kesen görüntülere sahne oldu.

Farklı zorluk rotalarına sahip olan şampiyonada bu sene lider ve hız kategorisinde yarışmalar düzenlendi. Final rotaları özellikle oyuncular için oldukça zorlu olmasına rağmen sporcular arasında büyük bir heyecan ile yarışmalar gerçekleştirildi.

Türkiye Dağcılık Federasyonu Başkanı Ersan Başar, şampiyonanın sona ermesinin ardından 2021 Türkiye Buz Tırmanış Şampiyonası’nın düzenlenmesi için iş birliği içerisindeki kurumlara ve bölge halkına teşekkürlerini sundu.

Ayrıca Başkan Ersan Başar, salgın nedeniyle geçen seneye oranla yarışmacılarının sayılarını olabildiğinde azalttıklarına vurgu yaptı. Kontenjanın daraltılması sonucunda şampiyonaya hem yurt içi hem de yurt dışı yarışlarında sıralamaları yüksek olan sporcuların seçildiğini belirtti.

LİDER KATEGORİSİNDE MİRAÇ, HIZ KATEGORİSİNDE YILDIRAY BİRİNCİLİK ELDE ETTİ

Şampiyonaya katılan sporcular nefes kesen bir performansla mücadele ettiler. Erzurum gerçekleşen turnuvanın final gününde Erzurum yarışmacısı Miraç Gülrenk lider kategorisinde, Samsun’dan katılan Yıldıray Ortahisar ise hız kategorisinde birincilik elde etti.

MİLLİ TAKIM OYUNCULARININ PERFORMANSI GÖZLEMLENDİ

Türkiye Buz Tırmanış Şampiyonası yarışları için ülkenin dört bir yanından birçok bağımsız ve kulüp sporcuları katılım gösterdi. Hem var olan milli takım oyuncularının performanslarının gözlenmesi açısından hem de farklı sporcuların milli takıma seçilmesinin belirlenmesi adına şampiyonanın düzenlenmesi önemli bir etkinlik oldu. Ayrıca turnuva milli takımın hazırlarını gerçekleştirebileceği bir platform haline geldi.