Türkiye’den Dünya Kupası ‘na Giden Oyuncular

2022 Dünya Kupası geçmişe kıyasla bu sene yazın değil kış aylarında olacak. Elbette bunun bazı nedenleri ve pek çok etkisi var. FIFA büyük tartışmaların ardından 2022 Dünya Kupası’nı düzenleme hakkını Katar’a verdi. Katar, iklimi dolayısıyla yaz aylarında futbol oynamaya elverişli bir yer değil. Dünya Kupası adaylıkları ilk açıklandığında yaz aylarındaki maçlar için klimalı stadyum fikirleri de ortaya çıkmıştı ne var ki seyirci etmeni düşünüldüğünde üzeri kapalı stadyumların havalandırılmasının ciddi sıkıntılar olabileceği ortaya çıktı ve bu sebeple Dünya Kupası’nın kış aylarında yapılmasına karar verildi. Tabii kış aylarında Avrupa’nın neredeyse tüm büyük ligleri de devam ediyor. Ve bu sene Dünya Kupası için büyük bir değişiklik yapılarak Avrupa’nın büyük liglerine bir buçuk ay boyunca ara verildi. Türkiye Süper Lig’i de ara verilen liglerden biri. Ve elbette ülkemizdeki takımlarda forma giyen bazı oyuncular da ülkesinin milli formasını giymek için Katar bavullarını hazırladılar.

Dünya Kupası

Dünya Kupası İçin Ülkelerine Giden Oyuncular

Dünya Kupası’na Süper Lig‘den tam 19 oyuncu gidecek. En çok oyuncu 3 futbolcu ile Uruguay takımına giderkeni Kanada, Danimarka, Belçika ve İran milli takımlarına da ülkemizden ikişer oyuncu gidecek.

Uruguay: Fernando Muslera, Lucas Torreira (Galatasaray), Maxi Gomez (Trabzonspor)

Hollanda: Wout Weghorst (Beşiktaş)

İsviçre: Haris Seferovic (Galatasaray)

Kamerun: Georges-Kevin Nkoudou (Beşiktaş)

Fas: Romain Saiss (Beşiktaş)

Belçika: Dries Mertens (Galatasaray), Michy Batshuayi (Fenerbahçe)

ABD: Haji Wright (Antalyaspor)

Senegal: Famara Diedhiou (Alanyaspor)

Kosta Rika: Francisco Calvo (Konyaspor)

Kanada: Atiba Hutchinson (Beşiktaş), Samuel Adekugbe (Hatayspor)

Danimarka: Jens Stryger Larsen (Trabzonspor), Victor Nelsson (Galatasaray)

İran: Majid Hosseini, Ali Karimi (Kayserispor)

Ekvador: Enner Valencia (Fenerbahçe)

Kulüplere Göre Dağılım

Galatasaray takımı Dünya Kupası’na toplam 5 oyuncu gönderiyor ve bu alanda Süper Lig’de lider durumda sarı kırmızılı ekip. Galatasaray’ın ardından bir diğer şampiyonluk dayı Beşiktaş da 4 oyuncuyu Dünya Kupası’na gönderiyor. Fenerbahçe ve Trabzonspor da 2 oyuncusunu Dünya Kupası’na gönderiyor. Bu anlamda bakıldığından Türkiye’den Dünya Kupası’na giden 19 oyuncunun 13 tanesi dört büyük kulüpte forma giyiyor. Burada ilginç bir durum Kayserispor takımında göze çarpıyor ve sarı kırmızı ekip de tıpkı Fenerbahçe ve Trabzonspor gibi 2 oyuncusunu Dünya Kupası’na yolluyor. Galatararay, Uruguay milli takımına 2 oyuncu yollarken Kayserispor ise İran milli takımına 2 oyuncu yolluyor. Dünya Kupası’na birer oyuncu yollayan takımlarımız ise Konyaspor, Antalyaspor, Alanyaspor ve Hatayspor oldular.

Galatasaray: Fernando Muslera, Lucas Torreira, Haris Seferovic, Dries Mertens, Victor Nelsson

Fenerbahçe: Michy Batshuayi, Enner Valencia

Beşiktaş: Wout Weghorst, Atiba Hutchinson, Romain Saiss, Georges-Kevin Nkoudou

Trabzonspor: Maxi Gomez, Jens Stryger Larsen

Kayserispor: Majid Hosseini, Ali Karimi

Antalyaspor: Haji Wright

Alanyaspor: Famara Diedhiou

Hatayspor: Samuel Adekugbe

Konyaspor: Francisco Calvo