Türkiye’nin Grubunda Son Durum

Avrupa Şampiyonası Elemelerinde D grubunda mücadele eden Türkiye’nin grubunda artık 5. maçlar geride kaldı ve grup şekillendi. Beş gruptan oluşan takımda lider Hırvatistan şimdiye kadar 4 maç oynadı, diğer takımlar ise 5 maçı geride bıraktı. Grup 8. maçlar sonunda tamamlanacak ve ilk iki sırayı alan takımlar 2024 Avrupa Futbol Şampiyonası’na katılma vizesi almış olacaklar.

Türkiye'nin grubunda

Türkiye’nin Grubunda Yer Alan Takımlar

Letonda: Grubun en zayıf takımı olan Letonya’nın kuralar belli olduğunda da herhangi bir şansı olmadığı herkesçe kabul ediliyordu. Geride kalan 5 maçta da puan almayı başaramadı Letonya takımı. Fakat burada bizi ilgilendiren bir kısım var. Oynadığı 5 maçta 3 gol atan ve kalesinde 13 gol gören Letonya takımı Türkiye’nin grubunda attığı 3 golün 2 tanesini bize attı ne yazık ki ve dahası bizim deplasmanda Letonya ile oynadığımız maçı son saniye golü ile 3 – 2 kazanırken son 20 dakikayı 10 kişi oynamıştı Letonya takımı. Letonya’nın herhangi bir şansı kalmadı grupta ve kalan 3 maçta da puan alması beklenmiyor.

Galler: Gruplar belli olduğunda bu grupta Hırvatistan ve Türkiye’nin liderlik mücadelesi yapacağı düşünülüyordu. Buna karşılık Galler’in ise ikincilik için mücadele edeceği düşünülüyordu ama Galler oynadığı 5 maçta sadece 2 galibiyet alabildi. 2 maç kaybeden takım 1 maçı da berabere bitirerek 7 puanda kaldı ve 4. sırada yer aldı. Deplasmanda Galler ile oynayacağımız maç bizim için kritik bir maç, içeride 2 – 0 yenmiştik Galler’i ki en net galibiyetimizdi bu gruptaki.

Ermenistan: Grubun sürpriz takımı olan Ermenistan’ı deplasmanda son dakika golü ile yenememiş olsak bugün grupta çok kritik bir yerde olabilirdik. Artık gerçekçi olmak gerekirse liderliği tamamen Hırvatistan’a bıraktığımız D grubunda ikincilik için en büyük rakibimiz Ermenistan. Grupta artık Ermenistan ile maçımız kalmadı. Biz grupta 10 puandayız, grupta 3. olan Ermenistan ve 4. olan Galler’in ise 7’şer puanı var Türkiye’nin grubunda.

Hırvatistan: Grubun ilk maçında Galler ile sahasında berabere kalarak şaşkınlık yaratan Hırvatistan, devamında Türkiye ile oynadığı maçta harika bir futbolla 2 – 0 galip geldi. Sonrasındaki 2 maçı da kazanana takım 4 maç sonunda 10 puanla liderliği ele geçirdi. Bir maç eksiği olmasına rağmen bizimle aynı puanda olan Hırvatistan ikili averajda bizi yendiği için önümüzde yer alıyor.

Milli Takımımızın Durumu

Türkiye grupta 2. sırada olsa da aslında kritik bir durumda. Çünkü Hırvatistan deplasmanına gidecek milli takımımız ve o maçın favorisi net olarak Hırvatistan. İkili averajda Galler ve Ermenistan’a karşı üstünlüğümüz var ancak Galler ile de deplasmanda karşı karşıya gelecek milli takım. O sebeple Galler deplasmanında kaybetmememiz gerekiyor. İçeride alınan Ermenistan beraberliği açıkçası işleri biraz zor hale getirdi Türkiye için ama hala en büyük 2.lik adayı biziz bu grupta.