Üç Büyükler Zirvede

Süper Lig’in 2022 23 sezonunda tabiri caizse su akıp yolunu buldu üç büyükler son haftalara girilirken ligin zirvesine yerleşmeyi başardı. Oysaki lig başladığında üç büyükler zirvenin uzağına düşmüştü. Fenerbhaçe erken toparlansan da ilk haftalarda hiç kimse Galatasaray ve Beşiktaş’ın da zirveye çıkabileceğini öngöremiyordu.

Üç Büyükler 2022 23 Sezonu

Beşiktaş: Sezona 2021 22 futbol sezonunu kapattığı teknik direktörü Valerien Ismael ile giren Beşiktaş bu anlamda üç büyükler arasında sezona eski hocası ile başlayan tek takım oldu. Transferlerinin pek çoğunu da hazırlık kampına yetiştiren takım hem yeni bir yapılanmaya gitmediği hem de önemli transferlerinin çoğunun uyum sorununu diğer iki büyük kulübe kıyasla daha kolay halledeceği için şampiyonluğun önemli adaylarından biri olarak gösteriliyordu. Ancak siyah beyazlı ekip sezon başında rakiplerinin geç form tutmasını fırsat bilip hızlı bir giriş yapsa da ilerleyen haftalarda üst üste yaşadığı puan kayıpları sonrası gerilere düştü ve henüz ilk devre bitmeden de hoca değişikliğine giderek Fransız teknik adam ile yollarını ayırdı.

Sonrasında takımın başına eski hocası Şenol Güneş’i getiren Beşiktaş aslında toparlandı ama Galatasaray ve Fenerbahçe o kadar iyiydi ki puan farkı açıldığından şu an 3. sırada olan Beşiktaş’ın çok fazla şampiyonluk şansı kalmadı.

Fenerbahçe: Sezon başında Portekizli dünyaca ünlü teknik adam Jorge Jesus’u takımın başına getirmişti Fenerbahçe kulübü. Pek çok da transfere imza attı sarı lacivertliler ancak takım Ümraniyespor beraberliği ile başladı sezona. Sonrasında çok iyi bir form yakalayan takım hem ligde hem de Avrupa’da çok başarılı sonuçlar aldı.

Her iki kulvarda da liderliği eline alan ve kimseye bırakmayan sarı lacivertli camia ligin ilk devresini lider bitirmeyi garantilerken Avrupa’da da grubundan lider olarak son 16 turuna çıktı Uefa Avrupa Ligi’nde. Ne var ki araya girmeden hemen önce evinde şoke edici bir mağlubiyet aldı sarı lacivertli takım ve bu mağlubiyet sonrasında da Galatasaray devrenin hemen öncesinde Fenerbahçe’ye iyice yaklaştı. Sonrasın ikinci devreye kötü başlayan takım yaşadığı kayıplar ile liderliği Galatasaray’a bıraktığı gibi Avrupa Ligi son 16 turunda da Sevilla’ya elendi.

Lider Galatasaray

Galatasaray sezona kötü başladı. Yeni hocası Okan Buruk eleştiriler alırken transferin son gününde 5 oyuncu birden alınması ile takımın uyum için de zamana ihtiyacı vardı. Ancak sonrasında Galatasaray işleri toparladı ve form tuttu. Avrupa’da olmamanın avantajı ile de sadece lige ve kupaya konsantre olan takımi geniş kadrosu sayesinde iki kulvarda da başarılı sonuçlar elde etti. Ligde inanılmaz bir galibiyet serisi yakalayan takım bu serinin sonunda da kaçınılmaz olarak liderliği aldı ve puan farkını da açtı. Beşiktaş’a ciddi puan farkı yapan takım Fenerbahçe’nin de kendisi kadar başarılı ilerlemesi sebebi ile zirvede tek kalamadı ve Fenerbahçe’nin nefesini ensesinde hissetmeye hala devam ediyor.