Vincenzo Montella Yorumları

Türkiye A Milli Futbol Takımı Stefan Kuntz ile yollarını ayırdı ve Alman teknik adamın yerine İtalyan çalıştırıcı Vincenzo Montella getirildi. Bazılarınca bu tercih sürpriz olarak yorumlandı ama genel olarak spor kamuoyunda doğru tercih olarak da yorumlandı. Birbiri ile çelişkili gibi duran bu sebeple oksimoron olarak tanımlanabilecek bu ki yorum aslında kafaların biraz karışık olduğunu gösteriyor İtalyan teknik adam tercihi konusunda.

Fatih Terim

Neden Vincenzo Montella?

Türkiye A Milli Futbol Takımı’nın Alman teknik adam Stefan Kuntz ile yolları ayırması zaten beklenen bir durumdu. Uzun süredir Stefan Kuntz, yüksek sesle tartışılan ve istifası istenen bir isimdi. Hatta Türkiye Futbol Federasyonu uzun süre arkasında durdu Alman teknik adamın. Tabii bunda Türkiye Futbol Federasyonu’nda görevli olan ve Stefan Kuntz’un milli takımın başına geçmesinde başrol oynayan Hamit Altıntop’un da büyük etkisi vardı. Hamit Altıntop her eleştiride adeta kol kanat gerdi Stefan Kuntz’a ancak son yaşananlardan sonra Hamit Altıntop da Alman teknik adamın gidişine engel olamadı..

Ermenistan ile iç sahada oynanan ve berabere bitirilen maçın ardından Japonya ile oynan hazırlık maçını 4 – 2 kaybetti Türkiye ve maçtan sonra Alman teknik adam ”Yüzde yüzünü vermeyen isimler var” çıkışını yapmış, buna karşılık Türkiye Futbol Federasyonu Başkanı Mehmet Ekşi de ”Kuntz kendi ayağına sıktı” diyerek ipleri koparmıştı Alman teknik adam ile.

Stefan Kuntz ile yollar ayrıldıktan sonra yerine Fatih Terim’in getirilmesi bekleniyordu. Basında Aykut Kocaman, İlhan Palut, Abdullah Avcı ve Sergen Yalçın isimleri de konuşuluyordu ama en büyük aday Fatih Terim’di. Fatih Terim’in de milli takımı çok istediği artık yüksek sesle konuşulur olmuştu ve artık resmi imza bekleniyordu ama Türkiye Futbol Federasyonu adeta sağ gösterip sol vurdu ve İtalyan çalıştırıcı Vincenzo Montella ile anlaşmaya vardı.

Türkiye Futbol Federasyonu’nun bu tercihindeki temel motivasyonun milli takımı kulüp takımlarından ayrıştırmak olduğu düşünülüyor. Fatih Terim Galatasaray ile, Sergen Yalçın Beşiktaş ile, Aykut Kocaman ise Fenerbahçe ile özdeşleşmiş biri isimdi ve bunlardan birinin takımın başına getirilmesi halinde Türk futbolseverlerin milli takım paydasında altında tam bir birleşme sağlamayacağı düşünülerek yabancı teknik adama gidildi. Vincenzo Montella da Adana Demirspor ile çok başarılı bir performans ortaya koymuş ve ligin en iyi hücum futbolunu oynayan takımlardan biri olmuştu. O sebeple Fatih Terim’in tercih edilmemesi şaşkınlık yaratsa da Vincenzo Montella tercihinin liyakatli bir seçim olduğu konusunda da spor kamuoyu hemfikir oldu.

Vincenco Montella

Milli Takım Fikstürü

2024 Avrupa Şampiyonası Eleme gruplarında Türkiye’nin 3 maçı daha bulunuyor. Ay yıldızlı ekibimiz önce Hırvatistan deplasmanına gidecek mi bu maçın favorisi net olarak ev sahibi Hırvatistan takımı. Sonrasında Letonya’yı konuk edecek olan milli takım Letonya’dan sonra Almanya ile bir hazırlık maçı yapacak ve sonrasında grubun son maçında Galler ile adeta bir final maçına çıkacak.