Vira Grubu Samimiyet Çağrısında Bulundu

Süper Lig yaklaşık 3 haftadır aradan sonra yeniden başladı ama konuşulan şey sahadaki futbol değil tribünlerdeki siyasi sloganlar ve yapılan basın açıklamaları oldu. Pek çok taraftar grubu gibi Trabzonspor taraftar grubu Vira da bir açıklama yaptı ve samimiyet çağrısında bulundu. Diğer takım taraftarlarında da ciddi şekilde beğenisini kazanan bu açıklama bazı çevrelerde ise rahatsızlık yarattı.

Vira

Vira Grubu Bağımsızlık Vurgusu Yaptı

Olaylar günler sonra oynanan Fenerbahçe Giresunspor maçı sırasında Fenerbahçe tribünlerinden atılan ”hükümet istifa” sloganları ile başlamıştı. Bu olay sosyal medyada büyük yankı bulmuştu. Devamında ise bir gün sonra, 13. haftanın ertelenen maçında Beşiktaş ve Antalyaspor takımları İstanbul’da karşı karşıya geldi. Benzer sloganlar bu kez Beşiktaş tribünlerinden yükseldi. Bu gelişme üzerine iktidar ortaklarından olan Milliyetçi Hareket Partisi lideri Devlet Bahçeli sosyal medya hesabından sert bir açıklama yayımlandı. Beşiktaşlı olduğu bilinen Devlet Bahçeli sonrasında ise Beşiktaş kulübü üyeliğinden de istifa etti. Sonrasında ise olaylar daha da büyüyünce Kulüpler Birliği Vakfı ortak bir açıklama yaptı ve birlik mesajı verdi, ancak birlik mesajının siyasi içerikli olduğu da ayrı bir tartışma yarattı.

Kulüpler Birliği Vakfı’nın açıklamasında yer alan “Futbolseverler açısından da stadyumlar dil, din, ırk, siyasi görüş ayrımının yapılmadığı; birlik, beraberlik, kardeşlik dayanışma ve yardımlaşma gücünün ortaya koyulacağı alanlar olmalıdır. Tüm kulüplerimiz, ülkemizi ilgilendiren hassas durumlarda bir an bile tereddüt etmeden tavrını ortaya koymuş; yaşadığımız son afette de takdire şayan bir şekilde devletimizin ve milletimizin yanında yer almayı temel vazife bilmiştir.” kısmı bazı taraftarlarca siyasi içerikli olarak yorumlandı. Bu tartışmalar sürerken Vira grubu bir açıklama yayımladı. Hayli uzun olan açıklamada en dikkat çekici olan kısım şuydu;

”Sonuç olarak; Kulüpler Birliği stadyumların tüm bu tartışmaların dışında kalmasını istiyorsa bu konudaki samimiyetini de açıkça ortaya koymalıdır. Statlarımızda ülkeyi yönetenlerin lehine olan tüm sloganlara göz yumup, aksi görüşler ortaya konduğunda böyle bir bildiri yayınlanmış olması bu bildiriye olan bakışı da değiştirmektedir. Kulüpler Birliği samimiyet sınavını vermeye, anlamsız bir şekilde statlarımızda yer alan ve tek bir anlayışı temsil eden pankartların, siyasi portrelerin stadyumlardan kaldırılması talimatı vererek başlayabilir. Futbol camiamızı siyasetin dışında tutmak istiyorsak maske, mesafe, temizlik derken bile hemen yanına bir siyasi portreyi iliştirmemeliyiz örneğin.”

Diğer Takım Taraftarlarından Destek Gördü

Sosyal medya hesabından paylaşılan bu açıklama kısa sürede diğer takım taraftarları tarafından da sahiplenildi ve hızla yayıldı. Üç büyük kulüp olan Galatasaray, Fenerbahçe ve Beşiktaş taraftarlarının büyük çoğunluğu açıklamayı paylaşıp Vira grubuna tam destek verdi. Diğer yandan Galatasaray taraftar grubu olan Ultraslan‘ın lideri Sebahattin Şirin de sosyal medya hesabından Devlet Bahçeli’ye hitaben yazdığı mektubu yayımladı Devlet Bahçeli’den tansiyonu düşürmesini istedi.