Yücel İldiz Resmen Erzurumspor’da

Sezonun ikinci yarısına kötü bir başlangıç yapan ve 3 maçında 7 puan kaybeden Büyükşehir Belediye Erzurumspor’da Erkan Sözeri’nin takımdan ayrılmasından sonra anlaşma sağlanan Yücel İldiz ile 1 Şubat 2022 tarihinde resmi olarak sözleşme imzalandı.

İldiz Dönemi

2020/2021 sezonunda Süper Lig’e veda ettikten sonra tekrar geri dönebilmek adına takımın başına Erkan Sözeri’yi getiren Büyükşehir Belediye Erzurumspor, ilk yarıyı iyi tamamlamış olmasına rağmen ikinci yarıda oynadığı 3 maçta 7 puan kaybederek zirve yarışından kopunca Erkan Sözeri ile yollarını ayırma kararı aldı.

Bu karardan sonra birçok teknik adamla görüşen Büyükşehir Belediye Erzurumspor’un biraz daha beklemiş olması taraftarlar tarafından tepkiyle karşılanmış ve neden bu kadar beklenildiğine dair sorgulamalar yapılmıştı.

Birçok teknik adamla görüşmeler yaptıktan sonra takımın başına Yücel İldiz’i getirme kararı alan Büyükşehir Belediye Erzurumspor, son kararı Yücel İldiz’de kıldı ve 1 Şubat 2022 tarihi itibariyle Yücel İldiz Büyükşehir Belediye Erzurumspor’un sezon sonuna kadar teknik direktörü olacağını belirten sözleşmeye imza attı.

Transfer yasağı nedeniyle herhangi bir ekleme yapması mümkün gibi gözükmeyen Büyükşehir Belediye Erzurumspor’da Yücel İldiz’in gelişinden sonra nasıl bir hareketlenme olacak ve takım nasıl bir reaksiyon verecek gibi sorular ise şimdilik bir süre daha cevaplanmayı bekleyecek.

Yücel İldiz’i Tanıyalım

Hatayspor, Diyarbakırspor, Adanaspor arasında gidip gelen 5 sezondan sonra Adana Demirspor, Şanlıurfaspor, Malatyaspor, Mersin İdman Yurdu gibi bölgesel bir kariyer tercihi yapan tecrübeli teknik adamın ülkenin farklı bir bölgesinde çalıştırdığı ilk takım ise Orduspor oldu.

2004/2005 sezonunda başına geçtiği Orduspor’da 2.5 sezon geçirdikten sonra Samsunpor ile anlaşan İldiz, buradan Karabükspor’a geçti ve kariyerinin en başarılı dönemlerinden birisini yaşadı. Karabükspor’un en iyi dönemlerinde takımın mimarlarından birisi olan İldiz, 3 sezondan aşkın bir süre Karadeniz temsilcisinde görev yaptı.

Karabükspor’dan sonra tekrar Adana Demirspor’a dönen Yücel İldiz, Yeni Malatyaspor, Giresunspor, Eskişehirspor gibi takımları çalıştırdıktan sonra en son 2019/2020 sezonunun başlarında Denizlispor’daki görevinden ayrılmış ve yaklaşık 2 seneden beri başka bir takımda görev yapmamıştı.

Kariyeri boyunca yönettiği farklı takımların başında kaydı tutulan 279 farklı maçta teknik direktörlük yapan Yücel İldiz bu maçların 122’sinden galip ayrılırken, 65’inde beraberlik aldı ve 92’sinde takımının mağlubiyetini teselli etmek zorunda kaldı.

En az 222 maç TFF 1.Lig tecrübesi olan ve bu konuda tam bir tecrübe abidesi olan Yücel İldiz, Büyükşehir Belediye Erzurumspor’un bu kaotik ortamında nasıl bir performans gösterecek ve takımı hedefi olan Süper Lig’e çıkarabilecek mi merak konusu.

Tecrübeli teknik adam, en son görev yaptığı kulüp olan Altay’da 18 maça çıkmış ve bu maçlarda 10 galibiyet ile 2 beraberlik almıştı. Takımı başında 32 puan toplayan İldiz, 1.78 maç başına puan ortalaması tutturmuştu.