Yücel İldiz’in Kariyeri

Ligin ikinci yarısında aldığı kötü sonuçlar neticesinde teknik direktör Erkan Sözeri ile yollarını ayıran Büyükşehir Belediye Erzurumspor, uzun bir arayıştan sonra yeni teknik direktörünü açıkladı ve Yücel İldiz ile anlaşıldığını duyurdu. Büyükşehir Belediye Erzurumspor’un tecrübeli teknik adamı seçmesindeki etmenleri bilebilmek kolay değil ancak Yücel İldiz’in bir tecrübe abidesi olduğunu dile getirmek kolay.

Tecrübe

Teknik direktörlük kariyerine Hatayspor’da başlayan Yücel İldiz, birçok farklı takımda çalıştı. Dile kolay tam 30 seneden beri teknik direktörlük yapan bir teknik adamın bu kadar değişen bir futbol atmosferinde hep aynı takımda kalmasını zaten kim bekleyebilirdi? Hatayspor, Diyarbakırspor, Adanaspor arasında gidip gelen 5 sezondan sonra Adana Demirspor, Şanlıurfaspor, Malatyaspor, Mersin İdman Yurdu gibi bölgesel bir kariyer tercihi yapan tecrübeli teknik adamın ülkenin farklı bir bölgesinde çalıştırdığı ilk takım ise Orduspor oldu.

2004/2005 sezonunda başına geçtiği Orduspor’da 2.5 sezon geçirdikten sonra Samsunpor ile anlaşan İldiz, buradan Karabükspor’a geçti ve kariyerinin en başarılı dönemlerinden birisini yaşadı. Karabükspor’un en iyi dönemlerinde takımın mimarlarından birisi olan İldiz, 3 sezondan aşkın bir süre Karadeniz temsilcisinde görev yaptı.

Karabükspor’dan sonra tekrar Adana Demirspor’a dönen Yücel İldiz, Yeni Malatyaspor, Giresunspor, Eskişehirspor gibi takımları çalıştırdıktan sonra en son 2019/2020 sezonunun başlarında Denizlispor’daki görevinden ayrılmış ve yaklaşık 2 seneden beri başka bir takımda görev yapmamıştı.

Kariyeri boyunca birçok farklı takımı çalıştıran 68 yaşındaki teknik adamın Büyükşehir Belediye Erzurumspor’da ilk deneyimini yaşayacak olmasından nasıl bir sonuç çıkacağı ise merak konusu.

Büyükşehir Belediye Erzurumspor’da Son Durum

Erkan Sözeri ile yollarını ayırdıktan sonra uzun bir süre yeni teknik direktörle anlaşma sağlamayan Büyükşehir Belediye Erzurumspor, artık Yücel İldiz’e emanet ve tecrübe abidesi teknik adamın marifetlerinden faydalanarak Süper Lig’e geri dönmeyi hedefliyor.

Bununla birlikte bu sezon TFF 1.Lig’den yükselebilmek Büyükşehir Belediye Erzurumspor adına her takımdan belki de çok daha fazla kritik bir önem taşıyor. Zira takımın mali durumu her geçen gün daha kötüye gidiyor ve bu durumun üstesinden gelebilmek için kasaya sıcak para girişi yapılması lazım.

Büyükşehir Belediye Erzurumspor, eğer Süper Lig’e yükselebilirse bu paranın bir kısmını kasaya koyabilecek ancak istenmeyen senaryo gerçekleşirse işler çok daha kötü bir hale gelebilir.

Hatırlanacağı üzere Erzurum medyasında takımın borçlarının dahi banka kredisiyle ödenebildiği ve takımın dağılmaktan son anda kurtulduğu iddia edilmişti. Şu ana kadar herhangi bir transfer yasağı kaldırma çalışmasının basına yansımamış olması da aslında bu iddiaları doğruluyor.

Büyükşehir Belediye Erzurumspor, artık Yücel İldiz ile birlikte görünen tabloya göre Play-Offları hedefleyecek ancak tabii ki futbol her zaman sürprizlere açık ve inanca teşne bir oyun. Büyükşehir Belediye Erzurumspor ile ilk 2 sırada yer alan Ankaragücü ve Ümraniye arasında 7 puan fark bulunuyor.