Yüzme Bilmeyen Kalmayacak

Gençlik ve Spor Bakanlığı ile Milli Eğitim Bakanlığı’nın ortak projesi olan ”Yüzme Bilmeyen Kalmasın” projesi Erzurum’da başarıyla uygulamaya geçirildi. Bu proje kapsamında şehirdeki havuzlar çocuklar için adeta seferber edildi.

İlk Hedef 20 Bin Kişi

Proje kapsamında Erzurum için 20 bin hedefi konuldu. Yani bu yaz boyunca en az 20 bin çocuğun bu projeye dahil edilmesi ve yüzme öğrenmesi amaçlanıyor. Elbette tek arzu edilen şey çocukların yüzme öğrenmesi değil; asıl amaç spor kültürünü daha küçük yaşta çocuklara aşılamak ve spor sayesinde hem sağlıklı olmalarını, hem stres atmalarını hem de kötü alışkanlıklardan uzak durmalarını sağlamak.

Bakanlık proje kapsamında Erzurum şehri için 20 bin barajını koymuş olsa da İl Müdürü Birdal Öztürk, “Bakanlığımızın bizden istediği rakam yıl sonuna kadar 20 bin, ama biz 25 bin rakamına ulaşarak ilimizin plakasına ulaşmak” diyerek hedefi yükselmiş durumda. Hedef önce 20 bine ulaşıp sonra da Erzurum ilinin plakası olan 25 bini geçmek. Diğer yandan yaz boyunca tüm branşlar düşünüldüğünde en az 50 bin çocuğun sporla tanıştırılması amaçlanıyor.

Aslında bu rakamlara şimdiye kadar ulaşılabilirdi ancak pandemi insanları biraz korkutmuş durumda. Aileler çocukların birbirleriyle bir arada olmasından endişe ediyor, dahası herkesin aynı havuza giriyor olması da aileleri korkutan bire başka unsur. Oysaki gerçekler sanılandan biraz farklı. İlk etapta çocukların aynı havuza girmesi riskli gibi görünse de pandemi koşulları olsun ya da olmasın havuzlar zaten hijyen kurallarının maksimum uygulanması gereken alanlar ve Erzurum şehri bünyesindeki tüm havuzlarda hijyen kuralları titizlikle uygulanıyor. Bu konuda yetkililer denetimleri aksatmadan yapıyorlar.

Yüzme havuz erzurum

Corono’ya Karşı Yüzme

Çocuklar havuzlarda uzman eğitimciler eşliğinde güvenle yüzme öğrenirlerken hijyen kurallarını da öğreniyorlar aslında Özellikle son haftalarda corona virüs vakalarında ülkemizde ve tüm dünyada ciddi bir artık söz konusu. Bu aileleri haklı olarak biraz endişelendirmekte olsa da uzmanlar hem çocukların bu virüse karşı çok daha dirençli olduğunu ve büyükler kadar zarar görmediklerini, hatta pek çok çocuğun virüse yakalansa dahi bunu fark etmeden hastalığı atlattığını hem de zaten havuzlarda her türlü tedbirin had safhada alındığını belirtiler.

Havuzların zaten bir pandemi tehlikesi olmadığında bile temizlik konusunda çok hassas olunması gereken alanlar olduğunu belirten uzmanlar, ailelerin çocuklarını güvenle havuzlara yollayabileceklerini, her türlü hijyen tedbirinin alındığını ve dahası hem havuzların hijyenik olması hem de çocukların temel hijyen kurallarını öğrenmeleri sayesinde pandemi döneminde de çocukları salgından korumanın bir yolu olarak bu havuzları öneriyorlar. Ayrıca sporun vücut direncini artıracağı için pandemiye karşı etkili bir silah olduğunu da belirtiyorlar.

Alanında uzman eğitmenler eşliğinde hijyenik koşullarda güvenle yüzme öğrenecek çocuklar bu sayede hem sosyalleşecek hem de okul stresinden kurtulup bir hobi edinmiş olacaklar.