Ziraat Türkiye Kupası Çeyrek Final Eşleşmeleri

TFF Başkanı Mehmet Büyükekşi’nin de bizzat yer aldığı ve konuşma yaptığı Ziraat Türkiye Kupası çeyrek final eşleşmelerinin belli olduğu kura çekimi gerçekleştirildi. Kura çekiminde TFF 2. Başkan Vekili Murat Aksu, Başkan Vekili Yalçın Orhan, Ziraat Türkiye Kupası’nda çeyrek finale kalan sekiz takımın kulüp başkanları ile temsilcileri de katıldı.

Federasyon Başkanı Mehmet Büyükekşi’den Fair Play Vurgusu

Türkiye Futbol Federasyonu Başkanı Mehmet Büyükekşi kura çekiminde yaptığı konuşma sırasında fair play vurgusu yaptı;

”Kulüplerimizin değerli temsilcileri, kıymetli misafirler, değerli basın mensupları; sizleri Türkiye Futbol Federasyonu ve şahsım adına saygıyla selamlıyorum, hoş geldiniz, sefalar getirdiniz. Bugün, Ziraat Türkiye Kupası Çeyrek ve Yarı Final kura çekiminde sizlerle birlikte olmaktan büyük bir mutluluk duyuyorum. 148 takımla başladığımız Ziraat Türkiye Kupası’nda çeyrek finale çıkma başarısı gösteren 8 takımı tebrik ediyor, başarılarının devamını diliyorum. Ziraat Türkiye Kupası, futbolumuzun en önemli markalarından biri. En alt ligden en üst lige kadar tüm Türkiye’yi kucaklayan bir organizasyon. Türkiye Kupası’na sponsor olan ve büyük katkılar sağlayan Ziraat Bankası bu yıl tam 160 yaşında. Federasyonumuz ise 100 yıllık koca bir çınar. 8 takımımızdan biri, şanlı Cumhuriyetimizin kuruluş yılında Ziraat Türkiye Kupası’nı alacak ve UEFA Avrupa Konferans Ligi 2. Ön Eleme Turu’na katılım hakkı kazanacak. Heyecan dorukta.” diye konuştu Başkan Mehmet Büyükekşi.

Ziraat Türkiye Kupası

Ziraat Türkiye Kupası Eşleşmeleri

Fenerbahçe – Kayserispor: 2022 23 futbol sezonunda Süper Lig’e transfer yapmadan giren, transfer tahtası kapalı olan Kayserispor takımı yine de beklentilerin üzerine çıkmayı başardı ve hem ligde hem de kupara iyi bir performans sergiledi. Fenerbahçe ise 3 kulvarda da yoluna devam ediyor. Ancak Fenerbahçe hem kadro kalitesi hem de saha avantajı sayesinde turun açık favorisi konumunda.

Ankaragücü – Trabzonspor: Ankragücü her ne kadar Ömer Erdoğan sonrasında toparlanıp ligde düşme hattından kurtulmuş olsa da önceliği kesinlikle kupa dğeil. Trabzonspor takımı ise ligde hayal kırıklığı yaratmışken teselliyi kupada bulmaya çalışacaktır. Turun favorisi Trabzonspor takımı olarak görülüyor.

Sivasspor – Gaziantep FK: Sivasspor takımının önceliği lig. Düşme hattında yer alan takımda Rıza Çalımbay sezon sonu takımdan ayrılacak ve asla Sivasspor’u küme düşüren hoca olarak anılmak istemeyecektir Rıza Hoca. Bu sebeple turun favorisi Gaziantep FK. Ayrıca Sivasspor yoluna Avrupa’da da devam ediyor ve üç kulvarı kaldırabilecek bir kadro genişliği yok Sivasspor’da.

Galatasaray – Başakşehir: Turun en zor eşleşmesi hiç şüphesiz ki bu eşleşme oldu. Tur atlayan takımın yarı finalde Trabzonspor ve Ankaragücü maçının galibi ile eşleşeceği düşünüldüğünde otoritelere bu turu geçen takımın final oynayacağı görüşünde. Bu maç aynı zamanda ligin ilk devresinde oynanan ve Galatasaray’ın 7 0 kazanması ile çok ses getiren lig maçının da rövanşı niteliğinde olacak.